A csontritkulás diagnosztikája

A csontritkulás diagnosztikájában az elkülönítő vizsgálatoké a főszerep. Ez azt jelenti, hogy ha csökkent csonttömeget észlelünk , az nem egyenlő az osteoporosissal, mivel a csont fogyásának számos más oka is lehetséges.

Ha valakinél magas vérnyomást mérnek, akkor ezt követően több vizsgálattal tisztázzák annak okát. Így van ez a csontritkulás esetében is, ahol a korszerű csontsűrűségmérő készülék adta adatok mellett hagyományos módszereinkkel is megvizsgáljuk a beteget, kikérdezzük múltjáról, esetleges betegségeiről, készítünk Rtg felvétel/eket, a paciens vérét és vizeletét is vizsgálat alá vetjük annak érdekében, hogy megállapíthassuk csontfogyásának okát.

A vizsgált paciensre összpontosítva fordítsunk figyelmet az alábbi kockázati tényezőkre:

 Az osteoporosisos betegek vizsgálatában kiemelt figyelmet fordítunk a testmagasság csökkenésének, a fokozott háti görbületnek, a bordaív és csípőlapát közötti távolság csökkenésének, eltűnésének. A csigolyatest törések következtében csökken a testmagasság, a hasfal megereszkedik, gyakran hasi panaszok jelentkeznek. A háton bőrredő jöhet létre fenyőágszerűen . A meggörbült háti rész ellen nyakát felemelve védekezik a beteg, gyakran csípőjét térdét is hajlítja, hogy kompenzálja az olykor igen kifejezett háti görbületet. Eközben változik a test súlyvonala és az egyébként is fokozott csonttörékenység mellett megnő az elesés veszélye is.

A vizsgálatnak ki kell terjedni a panaszos területekre is. Gyakran több orvosi szakterület képviselői mondanak véleményt az egyes problémáról.

A hagyományos röntgen vizsgálat még ma is fontos részét képezi a diagnosztikának. A röntgenvizsgálat során nem arra vagyunk kiváncsiak vajon van-e csontritkulás, hanem arra, hogy lehet-e a csontfogyás oka más állapot és hogy van-e korábbi csonttörése a paciensnek, amelyről nem tudott. A hagyományos röntgenek mintegy 30-40 %-os csonttömeg fogyását képesek kimutatni, így a csontfogyás meglétére meglehetősen későn adnak választ. A röntegen készülékek többek között a porc-, csontkopások, csonttörés kimutatására kiválóan alkalmasak, így fájdalom megléte esetén első lépcsőnek tekintendők. Előnyük, hogy áruk olcsósága és hogy szinte bárhol elvégezhetők.

 Az osteoporosis centrumokban-ha indokolt-orvosi beutaló ellenében elvégzik a csontsűrűségmérést. A készülékek Rtg sugarat, vagy ultrahang energiáját felhasználva mérnek. Csekély sugárterheléssel adják meg egy kontrollcsoporthoz képest az Ön csontjainak állapotát. Önnek csak kényelmesen le kell feküdni a vizsgálóasztalra vagy ülni egy székre és a gép pár perc alatt megadja a mért értéket. A csontdenzitométerek az ásványianyag csökkenés mértékét számokban adják meg, így az orvos rögtön tudja, hogy mérsékelten (veszélyeztetett), vagy határozottan csökkent-e (már kezelést igényel) az Ön csonttömege. A korszerű műszerek azonban csak a csonttömeg csökkenés nagyságát tudják megadni, így az ok kivizsgálása miatt mindig szükség van egyéb vizsgálatokra is. A készülékek által megadott érték alkalmas arra is, hogy gyógyszer szedése mellett annak hatékonyságát is ellenőrizhesse orvosa. Fontos, hogy a mérések mindig ugyanazon a készüléken történjenek és mindig orvos leletezze azokat, mivel ez szakképzettséget kíván. 

 Csípőtájék vizsgálata DEXA készülékkel

Csigolyatest vizsgálata DEXA készülékkel

DEXA készülék munka közben

Ultrahangos csontsűrűségmérő készülék

A laborvizsgálatok során a csontfogyás okára, egyéb betegségek meglétére, a csontritkulás milyenségére, lefolyására keresünk választ . Vérből és vizeletből végezzük a vizsgálatokat. A vizsgálatok elvégzése gyógyszer szedése mellett is szükséges, igy egészségünk érdekében ne zárkózzunk el orvosunk által előírtaktól.

Szerző: Dr. Somogyi Péter

Forrás: [ www.osteoporosis.hu ] - Tilos a forrás feltüntetésének eltávolítása.
Copyright 2004 - Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság
Minden jog fenntartva!